Quantcast
Channel: Aphroden.com // Ace Photo, Video and Media studios based in Lagos Nigeria
Mark channel Not-Safe-For-Work? cancel confirm NSFW Votes: (0 votes)
Are you the publisher? Claim or contact us about this channel.
0

The Complete List Of Winners Of The 2014 Africa Magis Viewers’ Choice Award

0
0

AMVCA

Saturday 8th March 2014 at the Africa Magic Viewers’ Choice Awards, were honoured actors, actresses, producers, directors ... everyone one involved in movie making – for their impressive contributions to the film industry, at the Eko Hotel & Suites, Victoria Island, Lagos, Nigeria. The event was hosted by IK Osakioduwa, Osas Ighodaro and Vimbai Mutinhiri. This is the complete list of winners (and nominees): Best Movie 2013 Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract (Winner) Obi Emelonye – Last Flight to Abuja Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral Michelle Bello – Flower Girl James Omokwe – Awakening Yvonne Okoro Best Movie Drama Frank Rajah Arase – The Groom’s Bride (Winner) Obi Emelonye – Last Flight to Abuja Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral Jumafor Ajogwu & Chris Eneaji – Murder at Prime Suites Best Movie Comedy Elvis Chucks – A Wish (Winner) Uche Jombo – Lies Men Tell Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Fighter Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Hero Elvis Chucks Best Movie Director Shirley Frimpong-Manso – Contract (Winner) Obi Emelonye – Last Flight to Abuja Tosh Gitonga – Nairobi Half Life Udoka Oyeka – Living Funeral Frank Rajah Arase – Price Amil Shivji – Shoeshine Best Actress in a Drama Nse Ikpe-Etim – Journey to Self (Winner) Stephanie Wilson – Living Funeral Veronica Waceke – Higher Learning Nkiru Sylvanus – Kiss And The Brides Ivie Okujaiye – The Volunteers Best Actor in a Drama Tope Tedela – A Mile From Home (Winner) Juma Rajab Rashid – Siri Ya Mtungi Majid Michel – Somewhere in Africa Hlomla Dandala – Contract Majid Michel – House of Gold Best Supporting Actress Bikiya Graham-Douglas – Flower Girl (Winner) Valerie Kimani – Higher Learning Jazymn Batchan – Still Standing Liz Ameye – Living Funeral Lance Handabile – Love Games Tamara Eteimo – Desperate House Girls Best Supporting Actor Desmond Elliot – Finding Mercy (Winner) David Mulwa – Higher Learning Ian Mbugua – House of Lungula Bimbo Manuel – Torn Chris Attoh – Flower Girl Best Actress in a Comedy Funke Akndele – Return of Sheri Koko (Winner) Funke Akndele – The Fighter Funke Akndele – The Hero Mary Ogbonna – Clinic Matters Jackie Appiah – Cheaters Yvonne Okoro – Contract Best Actor in a Comedy Osita Iheme – The Hero (Winner) Hlomla Dandala – Contract John Okafor – Return of Sheri Koko Osita Iheme – The Fighter Chinedu Ikedieze – The Hero chinedu-ikedieze-osita-iheme Best Television Series Comedy/Drama Fred Phiri – Love Games Episode 6 (Winner) Grace Kahaki Munthali – Prem Episode 2 John Riber – Siri Ya Mtungi Paul Igwe – The Benjamins Benson Akindeju – Nowhere to be Found Best Short Film Walter “Waltbanger” Taylaur – The Wages (Winner) Vincent Moloi – Berea Amarachukwu Onoh – Mother Tongue Amil Shivji – Shoeshine Enuma Chigbo – The Deadwood Best Documentary Dr Gilbert Chigbo (Narrator) – The Deadwood (Winner) Sonia Maingi – Tumanka Goes to School Peter Murimi – Matatu: My Life, My Art Peter Murimi- Guardians of the Wild David Campbell – Shamba Shape Up Best Indigenous Language Movie/Series (Swahili) Njoki Muhoho – Mama Duka (Winner) Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life Jordan Riber – Siri Ya Mtungi Ann Hamberger – Nina Musa Venerable Mziba, Vagabond Best Indigenous Language Movie/Series (Yoruba) Mercy Aigbe – Komfo (Winner) Afeez Eniola – Arinnakore Abdulrasaq Abdullahi – Edidi Olatunji Akeem Balogun – Aye Kooto Olatunji Akeem Balogun - Mufu Olosa Oloko Best Indigenous Language Movie/Series (Hausa) Abba Muko Yakassai – Habib (Winner) Yasin Auwal, Umar K, Mazugal – Wana Gari 1& 2 Hafizu Bello – Bakin Kishi Nasir Sa’ad Gwangwazo – Runan Jakara Mikail I. Bin Hassan – Kurman Gari Best Online Video Amarachukwu Onoh – Mother Tongue (Winner) Stacy McDermott & Neville Ossai – Jungle Jewel: The Short Film Mary Kaiyare – Deceit Stanlee Ohikhuare – Kpian’s Premonition Dorothy Ghettuba, Oyunga Pala – Next Big Host Best Writer (Drama) Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract (Winner) Patrick Yaadar & Andy Boyo – Off The Hook Akpor Kagho – Living Funeral Fatima Jabbe – Battered Pascal Amanfo – Single & Married Best Writer (Comedy) Jigi Bello – Flower Girl (Winner) Jahmal Holland – Still Standing Ohis Udofia – Kuti’s Career Palace Patrick Onyeka – The Place Seun Arowojolu – Squatterz Best Cinematographer Christian Almesberger – Nairobi Half Life (Winner) James Michael Costello – Last Flight to Abuja Idhebor Kagho – Living Funeral Imoh Umoren – Have a Nice Day Themba Masondo – Taxi Ride Best Art Director Barbara Minishi – Nairobi Half Life (Winner) Ken Attoh & Shirley Frimpong-Manso – Contract Shirley Frimpong-Manso – Apples Miniseries Part 1&2 Kyle Quint – Siri Ya Mtungi Frank Rajah Arase – The Piece Best Sound Editor Obi Emelonye & Luke Corradine – Last Flight to Abuja (Winner) Sola Awoponle – Ilari Jordan Riber – Siri Ya Mtungi Carl Raccah – Journey to Self Maurice Kings – Murder at Prime Suites Paul Apel – Blue Flames Best Video Editor Shirley Frimpong-Manso – Contract (Winner) Ben Nugent & Obi Emelonye – Last Flight to Abuja Austin Faani Ikechukwu – Battle for Wealth Chucks Madu Success – Oga On Top Jack Esterhuizen – Love Games Episode 25 Shirley-Frimpong-Manso Best Lightning Designer Mohammed Zain – Nairobi Half Life (Winner) Don Izuchukwu – Brother’s Keeper Godwin Daniel – Living Funeral Ifeoluwa Balogun – The Benjamins Eric Aghimien – A Mile from Home Best Costume Designer Chiemela Nwagboso – The Kingdom (Winner) Adeola Ramonu – Adebola Omo Oba Doreen Estazia Noni – Siri Ya Mtungi Catherine Kibugi – Sumu La Penzi Episode 5 Ruth Ndulu Maingi – Lies That Bind Episode 2 Season 2 Best Make-up Artist Elayne Okaya – Nairobi Half Life (Winner) Olabimpe Cole – Lekki Wives Alex Gakumo – Sumu La Penzi Episode 1 Season 1 Michael Wawuyo – The Felistas Fable Rehema Samo – Siri Ya Mtungi Israel Moses – A Wish Rosemary Obika, Redemption New Era Award Movie Rita Dominic – The Meeting Trailblazer Award Michelle Bello Industry Merit Award Pete Edochie

The post The Complete List Of Winners Of The 2014 Africa Magis Viewers’ Choice Award appeared first on Aphroden.

Latest Images

Trending Articles


Kaci Turns 4


GPGT - OMG! Busty zehzeh ky fap!!


Anushka is missed 'SO BADLY'


The Carpenters – Singles 1969-1981 (2004/2013) [Official Digital Download DSF...


Irudhi Suttru Movie Download Full Hd


Tokai TX-5 Classic - A "B3" with some Brazilian flavour


Rudolph png Clipart Picture


The System Volume 1: Figure Painting


Ron's Waterline Photoshop Brushess


Survival Mode MW3 kabul Map